Ознака: црква

СВ. ФИЛИП МИТРОПОЛИТ МОСКОВСКИ: Неколку години по смртта телото е најдено цело и пренесено во Соловецкиот манастир

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 1943 г. е одржан Првиот свештенички собир на кој е откажана секаква јурисдикција на туѓите цркви врз Македонската

СВ. СИМЕОН СТОЛПНИК: Денеска започнува црковната нова година 

Берово: Ограбена црквата „Св. Пророк Илија“ во Митрашинци

Во Беловиште: Украдени 3.000 денари од црквата Св. Јован Крстител

(фото) НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во ресенско Болно е осветена црквата Св. Атанас, обновена во 1846 г.

(видео) ХРАМ ПОД НЕБОТО ВО ЕТИОПИЈА: Православен свештеник се качува по карпа висока 250 метри за да стигне до црквата

Силјановска Давкова во црквата „Св. Петар и Павле” во Кичево: Горда сум на моите корени

Свет 13:29

Напад врз црква во Буркина Фасо, најмалку петмина загинати

РПЦ ја прекинува евхаристичката комуникација со Цариградската патријаршија