Ознака: филм

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во скопското кино Култура премиерно е прикажан „Мирно лето“, прв македонски филм од македонски режисер

ПО 15 ГОДИНИ: „Пријатели“ повторно заедно со специјална епизода

Рекорд: „Џокер” заработи над 93 милиони во викендот по премиерата

Нов филм: Заврши снимањето на „Од рајот“ во Македонија, продолжува во Србија и Германија

ПРОДУКЦИЈА ВО САД: Македонци во Раса, научно – фантастичен филм за далечната иднина на Земјата

Парамаунт пикчрс: Се подготвува преработка на филмот „Без лице“

Филмот „Медена земја“ е македонски кандидат за Оскар

МАКЕДОКС: Од вечерва во Скопје 70 документарци од светот и 10 од Македонија

Во Белград: Почина Гордан Михиќ, авторот на „Среќна Нова 49-та“

Филмски фестивал во Херцег Нови: Победи „Господ постои, името и е Петрунија“