Ознака: Гутереш
Свет 11:00

ГУТЕРЕШ ЗА НАПАДОТ ВО МОСКВА: Најостра осуда и најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите, народот и владата на Русија

Свет 11:01

МИНХЕНСКА БЕЗБЕДНОСНА КОНФЕРЕНЦИЈА: Учествуваат 50 светски лидери, а главните теми се војните во Украина и во Појасот Газа

Свет 09:59

ГУТЕРЕШ: Светот влегува во „ера на хаос“, а СБ на ОН, главниот инструмент на светскиот мир, е блокиран поради геополитички пукнатини

Свет 09:48

ОН: Гутереш ги нарече ужасни израелските обвинувања и апелира[e до донаторите на УНРВА да го обноват финансирањето

Свет 11:43

ГУТЕРЕШ: Згрозен сум од нападот во Газа врз конвој на брза помош пред болницата Ал Шифа, фотографиите се шокантни

Свет 10:42

ГУТЕРЕШ БАЛАНСИРА: Ги осуди нападите на Хамас врз Израел откако рече дека палестинскиот народ е под окупација 56 години

Свет 14:15

УТРЕ СБ НА ОН ЗА КОСОВО: Ги повикувам сите страни да се воздржат од преземање еднострани дејствија, порача Гутереш

Свет 08:02

ГУТЕРЕШ: На Израел му е неопходна безбедност, а на Палестинците јасна иднина за формирање сопствена држава

Свет 10:11

АПЕЛ ОД ГУТЕРЕШ: Светските лидери, кои ќе се соберат во Њујорк, да најдат решение за излез од тешката геополитичка ситуација

Свет 12:48

ГУТЕРЕШ: Постои реална опасност од фрагментација – голем дефект на светските економски и финансиски системи