Ознака: иран
Свет 12:34

ОД ЕУ 10-ТИ ПАКЕТ САНКЦИИ ЗА ИРАН: Советот воведе мерки за четворица Иранци и 6 правни субјекти, поради кршење на човековите права

Свет 12:51

БОРЕЛ: Брисел притиска да биде ослободен шведскиот дипломат Јохан Флодерус, кој работи за ЕУ, и е задржан во Иран повеќе од 500 дена

Свет 10:01

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: САД го притискаат Иран да престане да и продава воени дронови на Русија за да се намалат тензиите со Техеран

Свет 14:15

САД: Наскоро можно е вооружени морнари на комерцијалните бродови низ Хормушкиот залив поради обиди на Иран да ги киднапира

Свет 11:28

МАКРОН ТЕЛЕФОНСКИ ДО РАИСИ: Иран веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина

Свет 09:13

ИРНА: Иран ја претстави новата моќна балистичка ракета Калибр со досег од 2.000 километри и боева глава тешка 1,5 тон

Свет 09:23

БЕЛАТА КУЌА: Мора да има веродостојна и независна истрага за труењето на ученички во Иран, виновниците мора да одговараат

Свет 12:22

Иран ќе дозволи камери за надзор за да помогне во истрагата за честичките од ураниум, потврдија претставници на Техеран и МААЕ

Свет 09:33

ЧУНЈИНГ: Иранскиот претседател Ибрахим Реиси утре доаѓа во тридневна посета на Кина на покана од кинескиот претседател Си Џипинг

Свет 14:54

Иранскиот врховен лидер Али Хамнеи помилува десетици илјади затвореници, меѓу нив многумина се уапсени на последните протести