Ознака: мпц

СОБОР НА МПЦ: Потврден ставот за неменување на името на црквата и на државата

МПЦ за референдумот за Северна: Граѓаните се политички зрели и ќе се изјаснат по свое уверување

ТИМОТЕЈ: Вселенската патријаршија отвора пат за признавање на МПЦ-ОА

Сила му беше сопатник на апостол Павле

ТАЈНИ СРЕДБИ ВО 1947 ЗА ОБНОВУВАЊЕ НА МПЦ: Колишевски и се заканил на СПЦ со владиката Борис од Пиринска Македонија!

Св. Акила во Коринт се сретнал со апостол Павле

Илариј му се придружил на Прокло, кого го воделе на губилиште

Пренесување на моштите на св. бесребреници и чудотворци Кир и Јоан

Св. свештеномаченик Евсевиј Самосатски настрадал од раката на аријанка

Денеска е Св. маченици Леонтиј, Ипатиј и Теодул