Ознака: нафта

САНКЦИИ: Г7 и Австралија ѝ се придружија на ЕУ во ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел

РУСИЈА ЗА ОДЛУКАТА НА Г7: Без оглед на флертот со опасен и нелегитимен инструмент, ќе продолжиме да ја продаваме нашата нафта

РАЗНОГЛАСИЕ ВО ЕУ: Владите на земјите членки на Унијата не постигнаа договор за ограничување на цената на руската нафта

СВЕТСКИ БЕРЗИ: Цените на суровата нафта паднаа од 2,6 до 3,9 отсто

ЕМБАРГО ЗА РУСИЈА: САД најдоа заобиколен пат за санкциите што сами ги воведоа и увезуваат италијански бензин и дизел од руска нафта

Свет 12:02

БРНАБИЌ: Хрватска е отворено непријателска кон Србија, спречи увоз на руска нафта преку единствениот нафтовод на кој сме поврзани

Државите од ОПЕК Плус го намалија производството на нафта, тоа може да доведе до раст на цените горивата на светско ниво

СВЕТСКИ БЕРЗИ: Цената на суровата нафта од типот брент падна под 85 долари за барел за прв пат од 14 јануари годинава

БМП: Губењето на руската нафта е голем шок за светската економија, други производители не ќе можат да го надополнат тој недостиг

Свет 13:10

Берлин ја презеде контролата врз активностите на рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во Германија