Ознака: ухмр

ВРЕМЕ: Променливо облачно и поладно денеска, слично и за викендот, в недела врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

ВРЕМЕ: Сончево и топло преку денот, вечер и во текот на ноќта дожд со ретки грмежи и силен ветер кој ќе дува со брзина над 70 км/ч

ВРЕМЕ: Сончево и до 20 степени денеска, утревечер дожд, наместа пороен и силен ветер со над 70 км/ч, врнежливо и во текот на идната недела

ВРЕМЕ: Денеска ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и ветер, локално во форма на невреме

УХМР: Невреме попладнево и утре со пороен дожд, грмежи и силен јужен ветер кој наместа ќе дува со брзина и над 70 км на час

УХМР: Нестабилно утре попладне и во вторник во форма на невреме со пороен дожд, ветер со брзина над 70 км/ч и грмежи

УХМР: Магливо утро и сончев ден денеска, од утре засилен северозападен ветер, а в петок и сабота ќе има врнежи од дожд и снег

ПРОГНОЗА ЗА УХМР: Македонија може да остане без метеоролози, нема интерес за студирање, а повеќемина одат во пензија

УХМР: Жешкиот бран ќе трае до среда, со температури над 40 степени, само в понеделник благо опаѓање за два-три степена

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД УХМР: На повеќе места денеска се очекуваат поројни врнежи од дожд, внимавателно покрај реките и суводолиците