Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu.

Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле.

Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 луѓе.