Економската година која ја најавуваше СДСМ се претвори во економска катастрофа за Република Македонија, реагира денеска ВМРО-ДПМНЕ.

– Македонската економија со оваа неспособна власт го допре дното во Европа и не може да се носи ниту со земјите од регионот. Во ситуација кога економијата тоне, власта наместо развојни проекти нуди популистички мерки без ефект кои сериозно ја загрозуваат економијата и од кои единствено корист имаат компаниите блиски до СДСМ. Капиталните инвестиции и индустријата кои можат да ја придвижат економијата и да донесат развој со оваа власт имаат поразителни бројки. За првите 6 месеци од 2019 година капиталните инвестиции изнесуваат ниски  24,5%, што покажува дека СДСМ не се способни да го реализираат тоа што и самите го испланирале. Додека пак бројот на работници во индустријата е опаднат за 2,5% , што значи дека индустријата опаѓа, а економијата е во колапс, се вели во реакцијата.

Дополнително на тоа, се додава во соопштението, погрешните економски политики на СДСМ почнаа да ги одвраќаат инвеститорите.

– Затоа и странските директни инвестиции за првите 6 месеци имаат пад од 84,2% споредено со  минатата година и изнесуваат само 48,7%. За споредба соседна Србија за истиот период има  1,7 милијарди евра,  Словенија 561 милион,  а Бугарија 286 милиони евра. Тоа е доказ дека е повеќе инвеститори наместо во Македонија се одлучуваат да инвестираат во соседството. Власта веќе трета година ги троши најголемите буџети во историјата на државата,а ништо немаат сработено и граѓаните немаат никаков бенефит. Задолжувањето забрзано расте и за прв пат е над 5 милијарди евра, а заедно со тоа расте и сиромаштијата и заради СДСМ над 500.000 граѓани се под прагот на сиромаштијата. Криминално рекетарската влада предводена од аболицираниот криминалец Зоран Заев секојдневно ја разграбува државата и ги донесе до питачки стап граѓаните на Република Македонија. Со СДСМ и Зоран Заев Република Македонија секој ден се повеќе тоне.  Потребни се итни предвремени парламентарни избори за што побрзо да започне обновата на Македонија, се вели во соопштението од опозициската партија.