Американските разузнавачки агенции веруваат дека експлозијата во болницата била предизвикана од палестинска ракета која се распаднала по дефект на моторот, велат официјални лица, пренесува Ен-Би-Си Њус.

Американските шпионски агенции веруваат дека експлозијата во болница во Газа пред една недела била предизвикана од палестинска ракета која претрпела дефект на моторот и се распаднала на два дела, при што боевата глава го погодила паркингот на болницата, соопштија вчера разузнавачите.

Зборувајќи со новинарите по телефон, разузнавачите рекоа дека имаат висока доверба во нивната проценка дека не бил Израел тој што ја истрелал ракетата, но се помалку сигурни кои палестински милитанти го испукале проектилот вечерта на 17 октомври.

– Со висока доверба оценуваме дека Израел не е одговорен за експлозијата во болницата и дека се одговорни палестинските милитанти. Со мала доверба оценуваме дека Палестинскиот исламски џихад е одговорен за лансирањето на ракетата што падна на болницата, изјави разузнавач.

Американските власти претходно посочија дека најверојатно е одговорен Палестинскиот Исламски Џихад или ПИЏ, а Израел ја обвини групата за експлозијата. Милитантната група ја дели целта на Хамас да го уништи Израел, но таа е помала од Хамас, кој владее со Појасот Газа.

– Доказите што укажуваат на ПИЏ се засноваат на пресретнати разговори меѓу осомничени милитанти поврзани со Хамас, кои се чини дека шпекулираат за тоа кој стои зад лансирањето на ракетата, рекоа официјалните лица.

– Не можеме да потврдиме кои се тие. Не можеме да потврдиме дека она што го разговараат во пресретнатиот разговор навистина се случило, рече официјалниот претставник.

Аудиото не беше исто како она што претходно јавно го објави израелската војска, и беше проверено и се смета за автентично, рече официјалниот претставник.

Експлозијата во болницата Ал-Ахли предизвика гнев низ арапскиот свет, при што демонстрантите ја прифатија верзијата за настаните што ја изнесоа палестинските власти и Хамас – дека Израел е одговорен.

Проценката на САД се заснова на разузнавачки информации, „физичка активност“, видео со отворен код и слики кои сите укажуваат на експлозија на ракета, а не на бомба фрлена од авион или артилериски оган како што користат израелските сили, рекоа официјалните лица.

– Штетата во болницата е конзистентна со она што би очекувале да видиме од ракета и не е во согласност со поголемите кратери и пошироките ефекти од експлозијата што би очекувале да ги видиме … од фрлена муниција од воздух или артилериски оган, рече официјалниот претставник.

Експлозијата резултираше со само лесни структурни оштетувања на болницата и немаше видливи оштетувања на главната болничка зграда, што беше во согласност со ефектите од ракета вооружена со помала боева глава, рече официјалниот претставник.

Видеото со отворен код, кое беше геолоцирано и преземено од четири локации, покажа проектил лансиран во Газа како патува североисточно, а 10 секунди подоцна, се чини дека има проблеми со моторот врз основа на интензитетот на столбот на ракетата, рече официјалниот претставник. Неколку секунди подоцна нешто светнува при што еден предмет паѓа, а потоа втор.

Меѓу видеата што ги анализираше разузнавачката заедница беше и едно што беше емитувано на телевизијата Ал Џезира, рече официјалниот претставник.

Американските разузнавачки служби проценуваат дека првиот предмет што паднал бил ракетниот мотор, а вториот била боевата глава на ракетата, што предизвикало поголема експлозија, рече официјалниот претставник.

– Врз основа на тие видеа, нашиот заклучок е дека дошло до катастрофален дефект на моторот што ги одвоило моторот и боевата глава. Боевата глава падна во болничкиот комплекс, и тоа беше втората експлозија и многу поголема, рече официјалниот претставник.

Официјалниот претставник додаде: „Не можеме да исклучиме дека ќе излезат на виделина нови информации кои ќе ја променат нашата проценка за ова. Но, имаме голема доверба во нашите заклучоци“.

Палестинските ракети често погрешно испукаат и ги промашуваат своите цели, рече претставникот на разузнавањето.

– Стапката на неуспех на овие домашно произведени ракети е прилично висока. Има многу инциденти во кои тие не успеваат да излезат од Газа. Паѓаат во морето. Тие не успеваат да ги постигнат своите цели, рече претставникот.

– Значи, тоа се вклопува во долгогодишната шема во однос на ракетните перформанси, додаде официјалниот претставник.

Претставниците на разузнавањето рекоа дека немаат проценка за жртвите предизвикани од експлозијата.

– Немаме никаква независна способност да ја потврдиме конкретната бројка на жртви во Газа, рече официјалниот претставник.

Нема докази дека израелскиот систем за воздушна одбрана „Железна купола“ ја соборил ракетата, рекоа официјални лица.

Арапските влади беа скептични за оценката на САД и Израел.

– Никој не му верува на тој наратив во овој дел од светот, изјави министерот за надворешни работи на Јордан, Ајман Сафади, за NBC News минатата недела.

Висок претставник на разузнавањето кој учествуваше на брифингот рече дека американските дипломати побарале повеќе информации да ги споделат со владите во регионот.

Иако првичната проценка беше направена ноќта на експлозијата, американските разузнавачки агенции составија потемелна анализа во текот на неколку дена, земајќи ги предвид релевантните видео и слики, рече високиот разузнавач.