Капитен на бразилската фудбалска репрезентација на Купот на Америка 2019 ќе биде Дани Алвес, објавено е на веб-страницата на Бразилската фудбалска конфедерација.

Претходно Нејмар ја носеше капитенската лента.

Селекторот Тите лично ги информирал Нејмар и Алвес за неговата одлука.

Дани Алвес досега има одиграно 107 натпревари за „кариоките“ и постигнато седум гола.

Тој ќе биде капитен за време на пријателски натпревари со националните тимови на Катар и Хондурас, како и на Американскиот куп.

Натпреварувањето ќе се одржи во Бразил од 14 јуни до 7 јули. Бразилскиот национален тим ќе игра во истата група со Боливија, Венецуела и Перу.