Турски товарен брод со 12 членови на екипажот вчера потона за време на невреме во близина на турскиот брег на Црното Море, изјави денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

Капетанот на бродот „Кафкаметлер“, што пловел под турско знаме, вчераутро пријавил дека бродот пловел кон пристаништето кај Ерегли, во северозападната турска провинција Зонгулдак, соопшти претходно канцеларијата на гувернерот на покраината.

Министерот Јерликаја кажа дека бродот потонал откако удрил во заштитниот ѕид на пристаништето.

Регионот вчера беше зафатен од силни бури, а канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошото време ги спречи авионите и бродовите да го бараат бродот.

-Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, веднаш ќе почнат активностите за пребарување и спасување, изјави Јерликаја.

фото:ЕПА