Напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер постигна гол на натпреварот (4:2) од 29. коло од Германскиот фудбалски шампионат против Келн одигран вчеравечер. За напаѓачот, ова беше 15-ти погодок на теренот на ривалот.

Според овој индикатор, Вернер го зазема второто место во историјата на Бундеслигата, изедначувајќи се со Пјер-Емерик Обамејанг (2016/17), Един Џеко (2009/10) и Герд Милер (1971/72).

Рекордот му припаѓа на Јуп Хенккес, кој постигна 17 голови на гостувањата во сезоната 1973/74.