Oд минус еден до шест степени се движи утринската темература утринава, додека  дневната ќе достигне од три до 11 степени.

Метеоролозите за денеска најавуваат облачно време кое ќе се одвива со локални врнежи но и со засилен ветер од северен правец.

Променливо и студено времето ќе биде и во главниот град со дневната температура до осум степени.

И следните денови се најавува стабилно и сува. Пресврт се очекува во сабота кога врнежи од дожд ќе ја „нападна“ Македонија. Од недела кон понеделник врнежите од дожд ќе преминуваат во снег но на планините.