Канадско-руска државјанка во понеделникот пред американскиот суд се изјасни за виновна за перење пари во мултимилионска шема за испраќање компоненти за дронови и ракетни во Русија.

Инстаграмот на 32-годишната Кристина Пузирева е полн со кадри кои можат да се видат кај многу инфлуенсери кои патуваат низ светот. На една фотографија позира пред бала со сено, на другата држи машка рака и оди кон прекрасна руина, на трета вежба јога среде прекрасна природа.

Но, она што е невообичаено е контекстот. Зад фотографиите стоела жена која испраќала американска електроника вредна милиони долари во Русија за да може да се користи за време на инвазијата на Украина.

Пузирева и нејзиниот сопруг Николај Голцев живееле во Монтреал, Канада и имале бизнис со Салимџон Насридинов од Бруклин. Според американското Министерство за правда, двојката би летала за Њујорк од Канада, купувала електроника преку лажни компании и потоа ја испраќала во Русија. Многу од испратените делови имале сериски броеви, што го олеснувало поврзувањето на деловите и пратките со обвинетите.

Тројката е уапсена на крајот на октомври 2023 година. Според ФБИ, Пузирева и нејзиниот сопруг заработиле голема сума пари за време на оваа шема. Според судските документи, таа еднаш се пожалила дека мора да отвори 80 различни сметки за да складира 3 милиони долари за соработник. „Веќе ме болат прстите од лаптопот“, му напишала на Голвец во 2023 година.

Неколку недели пред апсењето, на Инстаграм на Пузирева можеле да се видат фотографии од среќната двојка како патува низ светот. На една од низата фотографии Пузирева позира пред црква во Бергамо, Италија.

Во селфи објавено на 22 јуни 2022 година, истиот ден кога седум руски проектили паднале врз украинскиот град Миколаев, таа позира во трговски центар. Пузирева ја признала вината, но се уште не е осудена. Нејзиниот сопруг и Насридинов се уште чекаат судење.

Кристина Пузирева и нејзините сообвинети наводно купиле и испорачале електроника во вредност од милиони долари од САД во Русија за да ја поддржат инвазијата на Украина. Нивното перење пари е директно поврзано со 298 пратки со ограничена технологија, во вредност од 7 милиони долари, до Руската линија на фронтот“, рече Ерин Киган, специјален агент задолжен за истрагата, во понеделникот во соопштението за печатот од американското Министерство за правда, како што пренесува Vice.

Чиповите се од големо значење за секоја војска, а Русија потрошила огромни количини од залихите на проектили, дронови и друга муниција за време на војната во Украина. Иако по инвазијата на Украина, САД воведоа санкции кон Русија и го ограничија извозот во таа земја, руското оружје сепак содржело неодамна произведени американски полупроводници. Случајот со Пузирева покажува како некои од нив стигнале до руската војска.