Американскиот претседател Џо Бајден му се обрати на светот по веста дека рускиот опозициски лидер Алексеј Навални починал во руски затвор.

На почетокот на своето обраќање Бајден рече дека, како и милиони луѓе ширум светот, не е изненаден од веста за смртта на Навални.

„Не сум изненаден и лут сум“, рече Бајден.

Тој рече дека нема причина да не верува дека извештаите за смртта на Навални се точни.

„Тој се бореше против корупцијата и сето лошо што го направи Путин. Путин го отру, го уапси, изолираше, но ниту тоа не го спречи“, рече Бајден.

Бајден рекол дека Навални можел да биде безбеден откако се обиделе да го отрујат, што тој едвај го преживеал, но дека решил да се врати во Русија.

„Тој го направи тоа затоа што длабоко веруваше во својата земја. Верувам дека руските власти ќе ја кажат својата верзија. Но Путин е одговорен за ова. Путин не ги таргетира само граѓаните на другите земји, како што видовме во она што се случува во Украина токму сега – тој исто така прави ужасни злосторства врз сопствениот народ“, рече Бајден.

Бајден рече дека Навални е сѐ што Путин не е.

„Тој беше храбар. Беше принципиелен, посветен на изградбата на Русија каде владеењето на правото постоеше и се применуваше насекаде, и на еволуираното верување дека Русија каква што знаеше дека е причина за која вреди да се бори. Навални веруваше во својата земја. Да се бори и очигледно да умре“, рече Бајден.

На новинарско прашање дали Навални е убиен, Бајден рече дека засега нема докази за тоа, но дека не се сомнева дека е вмешан Путин.

„Нема сомнеж дека смртта на Навални е резултат на нешто направено од Путин и неговите насилници“, рече американскиот претседател.

Бајден го искористи своето обраќање за да ги поттикне американските законодавци, кои се во застој во пакетот финансирање за да ѝ помогнат на Украина да се одбрани од руската инвазија.

„Оваа трагедија нѐ потсетува да обезбедиме средства за да може Украина да продолжи да се брани од злобниот напад и воените злосторства на Путин“, рече првиот човек на Америка.

„Знаете, имаше двопартиско гласање во Сенатот што помина со големо мнозинство во Сенатот на Соединетите Американски Држави. Историјата гледа. Историјата го набљудува Претставничкиот дом. Неуспехот да се поддржи Украина во овој критичен момент никогаш нема да се заборави. Вистината е на страниците на историјата тоа навистина е следствено. Часовникот отчукува. И ова мора да се случи. Мораме да помогнеме сега“, додаде Бајден.

Бајден се осврна и на фактот дека во јуни 2021 година, по средбата со Владимир Путин, рече дека смртта на Навални ќе има потенцијално катастрофални последици за рускиот лидер.

„Она за што зборував во Женева за последиците беше пред 3 години. До сега Путин и неговата земја имаа многу последици“, рече Бајден, додавајќи дека мислел на санкциите и руските војници кои беа убиени во Украина.

Тој рече дека САД сега разгледуваат „бројни опции“ по смртта на Навални.

Американскиот претседател рече дека НАТО ќе одговори доколку Путин на кој било начин се закани на некоја од членките.

„Путин и целиот свет треба да знаат дека ако некој противник нѐ нападне, нашите сојузници во НАТО ќе не поддржат, а ако Путин нападне сојузник на НАТО, САД ќе ја бранат секоја педа од територијата на НАТО“, рече Бајден.

Американскиот претседател, исто така, рече дека ова е време сојузниците во НАТО да му се спротивстават на Владимир Путин со поголемо единство и покрај „очајните обиди на рускиот претседател да ја искорени целата опозиција“.

Бајден упати и сочувство до семејството на Навални и неговите соработници.

„Бог да го благослови Алексеј Навални, неговата храброст нема да биде заборавена“, рече Бајден.