Возачот на Вилијамс, Џорџ Расел, ќе вози за Мерцедес на трката за Големата награда на Сахир во Бахреин.

Расел ќе го замени седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон, кој е позитивен на коронавирус.

Трката ќе се вози в недела на 6 декември.

Расел од 2016 до 2018 година беше дел од програмата на Мерцедес за млади возачи. з