Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски објави на Фејсбук репост од Зоран Заев од пред шест години со фотографија на која се гледа истакнат голем транспарент на струмичкиот симбол Глобал.

На транспарентот кој во 2013 година го објавил Заев на својот профил пишува:

– Ова е Струмица, а не Благоевград.

И по 2013-та се случија многу настани, а едно време му вадеа муабети:

– Го донеле Заев, да го смени името. Ајде мајкатааа…- се потсмеваше Заев со тоа што го има само во главите на вмровците.

А што вели денеска – слушајте и гледајте на вестите.