Фудбалерот на Арсенал, Александар Лаказет може да ја продолжи кариерата во Италија, пренесува „Football Italia“.

Според изворот, 29-годишниот Французин може да се пресели во Јувентус, лондонскиот клуб е заинтересиран да го размени за напаѓачот Даглас Коста.

Претходно беше објавено дека Арсенал е подготвен да се раздели со играчот за 35 милиони евра.

Минатата сезона Лаказет одигра 39 натпревари на сите турнири, во кои постигна 12 голови и направи четири асистенции.