Во 16-финалето на фудбалскиот Куп на Македонија попладнево во Штип играа Брегалница и Ново Црнилиште, а  штипјани победија со резултат за Рипли од 22 : 0.

На градскиот стадион во Штип Брегалница во првото полувреме водеше со 6:0, а во второто полувреме фудбалерите постигнаа „само“ уште 16 погодоци.

Со овој резултат Брегалница е првиот клуб кој обезбеди пласман во осминафиналето.