И ПОКРАЈ ПРОТИВЕЊЕТО НА САД: СБ на ОН ќе гласа за прекин на огнот во Газа

/ 19.02.2024

И покрај противењето на американската влада, Советот за безбедност на ОН сè уште планира утре да одржи гласање за прекин на огнот во Газа, пренесе ДПА.

Нацрт-резолуцијата поднесена од Алжир и други ќе биде ставена на гласање во 10:30 часот по локално време во седиштето на ОН во Њујорк.

Со оглед на загриженоста за можна голема израелска офанзива врз градот Рафа во јужна Газа, гласањето го зголемува притисокот врз САД, главниот сојузник на Израел.

Американската амбасадорка Линда Томас-Гринфилд изјави дека САД повторно ќе го искористат правото на вето во Советот за безбедност доколку се одржи гласање.

САД соопштија дека сакаат да спречат гласање за да не ги загрозат важните преговори меѓу Израел и палестинската екстремистичка организација Хамас, која го нападна Израел на 7 октомври.


Од истата категорија