Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 704 тестови, а регистрирани се 57 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 39, Велес – 4, Куманово, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци и Неготино – по 2, Радовиш и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (57), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Прилеп – 10, Битола – 7, Кавадарци – 5, Велес – 3, Охрид, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, Неготино, Ресен и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се регистрирани 2 починати лица од Скопје (85г) и Битола (60г), лицата се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 20.08-14.09.2022

Направени се 704 тестови: ИЈЗ-138, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-4, Биотек 10, Систина-2, лабораторија Лаор-1, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-2, Генеа-5, Никоб Лаб-15, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 315.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.180 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.469, бројот на оздравени пациенти е 332.319, на починати е 9.526 а бројот на активни случаи изнесува 624.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161138, Активни   355

Куманово    18193, Активни    31

Битола      17905, Активни    39

Прилеп      15468, Активни    34

Тетово      14449, Активни    9

Кавадарци   12066, Активни    20

Велес 10787, Активни    22

Охрид 10295, Активни    15

Гостивар    10273, Активни    2

Струмица    8774, Активни     8

Штип  8743, Активни     21

Кичево      6066, Активни     5

Кочани      5545, Активни     2

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4873, Активни     5

Неготино    4135, Активни     4

Ресен 3026, Активни     17

Радовиш     2834, Активни     8

Свети Николе      2793, Активни     0

Крива Паланка     2659, Активни     2

Делчево     2182, Активни     9

Берово      1873, Активни     2

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     1

Виница      1477, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1120, Активни     4

Богданци    1100, Активни     0

Крушево     1037, Активни     5

Демир Хисар 927, Активни      2

Македонски Брод   798, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство