Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукотница што се случи вчера во парк во Ричмонд, во американската сојузна држава Вирџинија, соопшти полицијата.

По пукањето приведени се две лица, едниот осомничен бил пуштен на слобода бидејќи полицијата смета дека тој не бил вмешан во нападот.

-Престрелката избувнала малку по 17 часот по локално време во кампусот на Универзитетот „Вирџинија Комонвелт“, каде се одржуваа локалните матурски церемонии, изјави привремениот шеф на полицијата во Ричмонд, Рик Едвардс, и други официјални лица.

Би-би-си наведува дека во пукотницата се убиени 18-годишен матурант и неговиот 36-годишен татко.

-Еден од осомничените има 19 години, рече Едвардс додавајќи дека „полицијата верува дека 19-годишникот познавал барем една од жртвите“.

„Дали ништо повеќе не е свето, запраша на прес-конференција градоначалникот на Ричмонд, Левар Стони.

-Детето треба да може да оди на матурска и да ужива во успехот со пријателите и семејството. Ова пукање е себичен чин, рече градоначалникот Стони, пренесе Би-би-си.