Манчестер јунајтед го бележи најлошиот старт во Премиер лигата.Избраниците на Ерик тен Хег денес загубија од Брајтон (1:3) на домашен терен во 5. коло. Вкупно има три порази во првите пет натпревари од почетокот на сезоната.

Последен пат „Црвените ѓаволи“ загубија три пати во пет кола во 1989 година.

На 23 септември Манчестер јунајтед ќе го пречека Барнли