Украина би била мудра доколку го прифати мировниот предлог на рускиот претседател Владимир Путин, во спротивно руските војници ќе вршат притисок и ќе го отежнат животот на Киев, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

– Да бидам искрен, мислам дека претседателот кажа се, мислам дека следниот мировен предлог од Русија ќе биде полош за украинските власти, без разлика како се однесуваат кон нив. Сега тие имаат можност да го разгледаат мировниот предлог на Владимир Путин и барем да се обидат да се помират и да стават крај на овој дел од конфликтот“, изјави тој за новинарите.

Во спротивно, според Медведев, руската офанзива ќе продолжи.

– И ќе биде тешко да се каже каде ќе бидат линиите на тампон зоната што ја спомена рускиот претседател Владимир Путин. Голема е веројатноста дека сето тоа нема да функционира во корист на актуелната украинска влада. Затоа мора да побрзаат додека можат – додаде тој.

Сепак, според официјалниот претставник, Киев веќе одговорил со тоа што го отфрлил предлогот за мир на конференцијата во Швајцарија.

– Ништо. Така што отсега ќе биде полошо – заклучи тој.

Рускиот претседател Владимир Путин на 14 јуни на средба со руски дипломати претстави нови мировни предлози за решавање на конфликтот во Украина. Ова вклучува признавање на статусот на Крим, Доњецк и Лугански народни републики и Запорожје и Керсон област како дел од Русија, консолидирање на неврзаниот и нуклеарен статус на Украина, нејзина демилитаризација и денацификација и укинување на антируските санкции. Украинската страна ја отфрли иницијативата.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече предлогот на Москва ултиматум, додека неговиот советник Михаил Подољак рече дека новата руска иницијатива наводно не содржи „вистински мировен предлог“.