Утре времето ќе биде облачно на планините и на некои повисоки места со врнежи од снег каде ќе се формира нова снежна покривка, особено во западните делови.

Во некои од пониските места најпрвин врнежите ќе бидат од снег, а во текот на денот ќе преминуваат во дожд.

Локално, претпладне ќе има и услови за замрзнат дожд.

Во западните делови ќе наврнат над 25 л/м2. Ќе дува засилен јужен ветер.