Судот во Фредериксберг одлучи да му одреди притвор до 20 јуни на 39-годишниот маж кој синоќа ја нападна премиерката на Данска Мете Фредериксен во центарот на Копенхаген, објавија данските медиуми.

Напаѓачот е странски државјанин кој тврди дека нема врска со Данска, но работи во земјата во последните три месеци, а од 2023 година живее во изнајмено сместување во Брондби. Тој ниту зборува ниту разбира дански, но има дански матичен број, пишува локалниот медиум „Берлингске“.

Во моментот на нападот тој бил пијан и под дејство на дрога. Напаѓачот не се сеќава на тоа што се случило синоќа, но тврди дека знае која е Фредериксен и ја опишал како „многу добра премиерка“.

Одлуката на судијата за притвор е донесена поради ризик дека обвинетиот би можел да избега од Данска.

Сослушувањето на обвинетите и сведоците во случајот се одвива зад затворени врати поради големиот јавен интерес.

По нападот, Фредериксен се пожалила на болки во вратот, поради што била пренесена во болница со полесна повреда од ударот.