Хокеарите на Далас старс станаа шампиони на Западната конференција во НХЛ лигата, совладувајќи го Вегас со 4-1 во серијата.

„Старс“ изборија прво финале во Стенли купот уште од 1999/2000 кога загубија од Њу Џерси.

Во сезоната 1998/99, Далас за прв пат ја освои Националната хокеарска лига (НХЛ).

Во финалето од плејофот, Далас ќе се соочи со победникот од двојката Тампа беј – Њујорк (3-1 моментален резултат).