Натпреварот од 28. коло во италијанското првенство меѓу Аталанта и Фиорентина е одложен, соопшти прес-службата на Серија А.

Дуелот требаше да се одигра денеска со почеток во 18:00 часот на стадионот во Бергамо, но беше одложен поради сериозни здравствени проблеми проследени со болки со градите на извршниот директор на клубот од Фиренца, Џо Бароне.

Бароне, кој оваа недела наполни 58 години, е хоспитализиран, а новиот датум и време на натпреварот ќе бидат објавени подоцна.

Аталанта моментално е на шестото место со 47 бодови, додека Фиорентина е осма со 43 бодови. Ова одложување на натпреварот би можело значително да се одрази на распоредот и формата на двете екипи во наредните недели.

На оваа вест брзо реагираа медиумите од Апенинскиот Полуостров, кои ја истакнаа сериозноста на ситуацијата и изразија надеж за брзо закрепнување на Џо Бароне.

Јавноста и навивачите на двата клуба со нетрпение го очекуваат новиот датум на одигрување, додека клубовите ќе мора да се прилагодат на новонастанатата ситуација и да најдат начин да се справат со предизвиците што ги носи оваа одлука на челниците на Серија А.