Спанаќот, оревите и брокулата не се добредојдени кога телото е ослабено, па затоа е подобро да ги замените со лесно сварлива храна.

Кога ќе не фати грип, ја знаеме постапката: пилешка супа, многу чај, ѓумбир, прополис и мед. Дали треба да се натрупа чинијата со храна што „пука“ од витамини и минерали, да избегнувате шеќер и преработена храна? Па, не по секоја цена. Лекарите предупредуваат на храна која може да ни наштети и да ги продолжи симптомите на болест кога телото е ослабено. Покрај тоа, важно е да се има предвид дека сите не реагираме подеднакво на одредена храна, затоа е најважно да го слушате своето тело и ако забележиме дека нешто не е во ред за вас, да го фрлите.

Спанаќ

Хистаминот му помага на телото да се ослободи од алергенот. Ако не поднесувате одредена храна, хистаминот ќе ве „предупреди“ и ќе активира алергиска реакција. Ако сме нетолерантни на хистамин, може да се појави алергија-како реакција или замор, недостаток на енергија и главоболка. Иако не содржи многу хистамин, спанаќот помага негово ослободување. Во категоријата „ослободители на хистамин“ спаѓаат и јагоди, домати, кои подобро се избегнуваат додека сме болни.

Јаткасти плодови

Цинк и витамин Е му помагаат на организмот да се бори против болеста, но ако имате проблеми со желудникот или треска, подобро е да се воздржите од ореви, лешници, бадеми и „нивните роднини“. Причината за ова се маснотиите, кои телото тешко ги вари, а поради кои желудникот би можел дополнително да се вознемири и да го лиши телото од енергијата што е потребна за борба против болеста.

Брокула

Корисни витамини настрана, брокулата изобилува со влакна кои не се пријатели на ослабено тело со болести. Првите неколку дена на настинка или грип, подобро е да ја наполните вашата чинија со лесно сварлива храна, за да не губите непотребно сила.

Грав

Шеќерите од грав може да поттикнат стомачни проблеми како што се дијарејата, гасот и грчевите. Телото не синтетизира доволно ензими кои ги намалуваат гасовите, така што шеќерите не се варат целосно. Затоа, никако не јадете грав ако ве мачи желудник, исто и интегрални или млечни производи. Заменете ги со овесна каша, бел ориз и банани.

Суров зеленчук

Покрај тоа што го оптоваруваат организмот со варење на влакна, не се препорачува суров зеленчук дури и кога грлото ви боли, бидејќи тоа дополнително го иритира. Исто како и киселиот цитрус, што е подобро да се замени со друга храна која е богата со витамин Ц, барем додека не се смири болното грло. За болки во грлото, се препорачува да се јаде мед, бидејќи спречува кашлица, како и јајца заради цинк и витамин Д, кои го зајакнуваат имунитетот.