Русија ќе го смета обидот на Украина да ги врати териториите на Донбас како напад на сопствените територии, изјави денеска портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

Говорејќи на брифинг со новинарите во Москва, Песков се осврна на планираните референдуми во источна Украина, велејќи дека доколку се гласа за приклучување кон Русија, одредбите од рускиот устав ќе важат за новите територии. Песков рече дека процесот на пристапување на нови региони ќе потрае извесно време бидејќи за тоа е потребно одобрение од рускиот парламент и од претседателот.

„Не можам со сигурност да кажам колку долго ќе потрае овој процес. Уверен сум дека ќе биде брз“, рече тој. Песков рече дека безбедноста на референдумот е обезбедена „на соодветно ниво“, со што „ќе се спречат обидите да се спречи гласањето“.

Во исто време, портпаролот на Кремљ рече дека Москва не ги отфрла мировните преговори со Украина, но нема знаци дека Киев е подготвен да им се придружи. „Процесот на преговори, се разбира, постои. Се бара за да се постигнат нашите цели. Но, како што веќе рековме, не ги гледаме предусловите за преговарачкиот процес“, рече тој.

Тој додаде дека украинската страна се повлече од преговарачкиот процес пред неколку месеци и „на различни нивоа – од највисоко до најниско – изјави дека ќе ги решаваат своите проблеми на бојното поле“.

Во вторникот, четири од окупираните региони на Украина – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – најавија референдум од 23 до 27 септември за приклучување кон Русија. Одлуката беше поздравена од руските власти и осудена од западните политичари.