Пари Сен-Жермен синоќа во тел Авив загуби од Лил со 1:0 во францускиот Суперкуп. Тимот предводен од Маурисио Покетино загуби 22,86% од натпреварите, односно 8 од 35.

Ова е најлош биланс за ПСЖ во последните 10 години.

Во сезоната 2011/12, ПСЖ беше купен од катарскиот фонд за спортски инвестиции.

Најдобар резултат ПСЖ во ерата на Катарците има тренерот Чоран Блан – 9,25%  загубени натпревари.

Следни на листата се Унаи Емери (10,53%), Карло Анчелоти (11,69%), Томас Тухел (14,96%) и Антоан Комбуаре (21,43%).