Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија, земја на прагот на Европската Унија.

– Нема ништо невообичаено во ова: САД го прават тоа со децении. Тие веќе долго време распоредуваат тактичко нуклеарно оружје на територијата на своите сојузници, рече Путин во интервју за руската телевизија.

– Се договоривме да го сториме истото, додаде тој, велејќи дека има согласност од Минск. – Веќе им помогнавме на нашите белоруски колеги и ги опремивме нивните авиони (…) без да ги прекршиме меѓународните договори за неширење нуклеарно оружје. Десет авиони се подготвени да користат такво оружје, рече Путин.

– На 3 април започнуваме со обука на екипажот, а на 1 јули ја завршуваме изградбата на специјалното складиште за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, додаде тој. Според Путин, оваа одлука е поттикната од подготвеноста на Лондон да испрати оружје со осиромашен ураниум во Украина, за што неодамна разговараше британски функционер.

Путин се закани дека ќе прибегне кон истиот тип муниција доколку Киев ја добие. – Русија, се разбира, има со што да возврати. Имаме, без претерување, стотици илјади вакви гранати. Засега нема да ги користиме, рече рускиот претседател.

Во вторникот, заменик-секретарот за одбрана на Велика Британија, Анабел Голди, рече дека, покрај тенковите Челинџер 2, Лондон ќе и достави на Украина оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум. Путин веднаш предупреди дека Русија ќе одговори на таквите испораки.

Тактичко нуклеарно оружје, понекогаш наречено фронтовско или нестратешко нуклеарно оружје, е дизајнирано за употреба на бојното поле – на пример, за да се спротивстави на огромните конвенционални сили како што се големите формации на пешадија и оклопни единици. Овие оружја се послаби од стратешките нуклеарни оружја како што се боеви глави што се пренесуваат со интерконтинентални балистички ракети.

Иако експертите не се согласуваат околу прецизните дефиниции на тактичкото нуклеарно оружје, помалата експлозивна моќ, мерена во килотони и возилата за испорака со помал дострел често се нивните дефинирачки карактеристики.

Тактичкото нуклеарно оружје варира во моќноста од еден до 50 килотони. Моќноста на стратешкото нуклеарно оружје се движи од околу 100 килотони до над мегатони, иако многу помоќни боеви глави беа развиени за време на Студената војна.

За споредба, атомската бомба фрлена врз Хирошима беше 15 килотони, така што некои тактички нуклеарни оружја се способни да предизвикаат широко уништување. Најголемата конвенционална бомба, Мајката на сите бомби (Mother of All Bombs) или МОАБ, фрлена од САД имаше моќност од 0,011 килотони.

Системите за испорака на тактичко нуклеарно оружје, исто така, имаат помал дострел, обично под 500 километри во споредба со стратешкото нуклеарно оружје, кое обично е дизајнирано за трансконтинентална испорака.

Бидејќи експлозивната моќ на нуклеарното оружје со мала моќност не е многу поголема од онаа на сè помоќното конвенционално оружје, американската војска го намали своето потпирање на нив. Повеќето од преостанатите резерви, околу 150 гравитациски бомби Б61, се распоредени во Европа. Велика Британија и Франција целосно ги елиминираа своите тактички залихи. Пакистан, Кина, Индија и Северна Кореја имаат неколку видови тактичко нуклеарно оружје. Се верува дека непријавениот нуклеарен арсенал на Израел вклучува и тактичко оружје.

Русија задржа повеќе тактичко нуклеарно оружје, околу 2.000 боеви глави, и повеќе се потпира на нив во својата нуклеарна стратегија, најмногу поради нејзиното помалку напредно конвенционално оружје и способности.