Фудбалерот од средниот ред на Реал, Еден Азар нема да учествува на претстојните натпревари на клубот, пренесува шпански „АС“.

Играчот од средниот ред ќе ги пропушти натпреварите со Ваљадолид на 24 август и со Виљареал на 1 септември.

Претходно, Азар поради повреда на колкот не играше на средбата од 1. коло на шампионот на Шпанија против Селта (3:1).

Азар се пресели во Реал Мадрид од Челзи ова лето за 163 милиони евра.