Кошаркарската НБА легенда, Денис Родман, се раплска додека даваше интервју за Си-ен-ен велејќи дека Трамп „е горд на него“ за давањето помош за историската средба со лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун.

Родман синоќа пристигна во Сингапур за да им даде поддршка на претседателите, а на медиумите им ече дека е пресќен заради настанот.

Ме повикаа од Белата куќа и ми рекоа дека Доналд Трамп е горд на мене. Неизмерно сум среќен заради тоа. Бев неколкупато во С. Кореја и чест ми е што ја посетив. Не знаев во аквасостојба е земјата се додека не отидов таму. Кога го запознав Ким Јон-ун не знаев што да очекувам, но кога ја запознав културата се чувствував како да сум дома – рече Родман за Си-ен-ен.

Родман рече дека му се аканувале со смрт заради посетата на С. Кореја.

-Морав да се кријам, дури не смеев ни дома даодам – ече тој вниз солзи. „Се заљубив во таа земја. Тие луѓе имаат срце, харизма и се сакаат – додаде некогашната легенда на „Чикаго булс“.