Поранешниот дефанзивец на Болтон претходно беше спортски директор на националниот тим.

Поранешниот дефанзивец на Болтон, Фернандо Хиеро е новиот тренер на шпанската фудбалска репрезентација за Светското првенство во Русија, откако на 24 часа пред почетокот шпанската федерација го отпушти Хулен Лопетеги.