Грета Тунберг (16) во моментов е едно од најинтересните лица во светот, со милиони поддржувачи, но и милиони критичари.

Тинејџерката неодамна ги критикуваше светските лидери на самитот во Обединетите нации, а потоа ги нападна Доналд Трамп и Путин на Твитер. Сепак, нејзините фанови и хејтери во моментов им е најинтересен Евровизискиот натпревар во Москва во 2009 година, на кој учествува нејзината русокоса мајка Малена Ерман.

Откако на социјалната мрежа се дозна дека мајката на Грета Тунберг е позната пејачка во Шведска, не требаше долго да се најдат нејзини најипресивни настапи.