Раперот Фифти Сент направи голем пресврт за претстојните претседателски избори кога одеднаш објави дека ќе гласа за Доналд Трамп.

Раперот беше целосно запрепастен кога ја виде веста за даночните планови на демократскиот кандидат eо Бајден, што вклучува стапка од 62,6 проценти за оние кои заработуваат над 400 000 долари годишно и живеат во Калифорнија, но и 62 проценти за богатите жители на Њујорк.

Реагирајќи на овие податоци, Фифти Сент сподели слика од предложените даночни стапки во објава на Инстаграм и напиша за кого ќе се одлучи на изборите.

“Не ми е гајле што Трамп не ги сака Афроамериканците. Дури 62 проценти, дали целосно сте побудалеле?”, наведе раперот.

Оваа објава ја коментираше контроверзниот републиканец, поддржувач на Трамп и водител на платформата „Фокс Национал“, Томи Ларен, кој рече: „Добредојде на возот Трамп!“.

Републиканската Кендис Овенс исто така се осврна на најавата на раперот и коментираше со неколку емотикони кои покажаа одобрување.

Сепак, многу други следбеници на 50 центи не ги ценеа неговото мислење за Трамп кон афро-американската заедница, при што еден забележа: „Обрнете внимание, Афроамериканци. Престанете да бидете лојални на оние кои го ставаат својот луксуз над вашиот живот“.