Шпанскиот халф на Реал Мадрид, Иско Аларкон повторно не се избори за место во тимот кој ќе излезе во 27-иот круг на Ла Лига против Ваљадолид.

„Белите“ имаа лоша недела, откако беа елиминирани од Купот на Шпанија и Лигата на шампионите, како и од борбата за титулата во локалниот шампион. Во натпреварите со Барселона и Ајакс, Иско одигра само 14 минути како резерва.

За време на целиот престој на Сантијаго Солари на чело на тимот, тој многу ретко влегува во првиот состав, а од неодамна останува се повеќе и повеќе надвор од тимот.

– За да ​​игра, прво мора да биде во форма, рече Солари на прес-конференцијата пред мечот на „Хозе Сорија“.