Соединетите Американски Држави може да достигнат точка во следните години кога ќе мора да распоредат стратешко нуклеарно оружје во поголема мера за да ги одвратат растечките закани од ривалите, изјави висок претставник на Белата куќа.

Пранај Вади, шеф на Советот за национална безбедност, го рече ова во обраќањето до Здружението за контрола на оружјето, претставувајќи „поконкурентен пристап“ за контрола на оружјето од администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека може да распореди конвенционални балистички ракети кои би можеле да стигнат до Соединетите Американски Држави и нивните европски сојузници доколку Украина дозволи западното оружје со долг дострел да напаѓа цели подлабоко во Русија, потег од кој се чини дека денеска се повлече.

Вади нагласи дека САД остануваат посветени на меѓународната контрола на нуклеарното оружје и режимите за неширење. Сепак, тој додаде дека Русија одби да разговара за договорот по пактот Нов СТАРТ од 2010 година, кој го ограничува распоредувањето на нуклеарното оружје на двете земји, но истекува во 2026 година, додека Кина одби да разговара за проширување на сопствениот нуклеарен арсенал.

„Можеби во наредните години ќе дојдеме до точка кога ќе биде неопходно да се зголеми бројот на моментално распореденото оружје. Треба да бидеме целосно подготвени да го сториме тоа доколку претседателот ја донесе таа одлука“, рече Вади.

„Ако дојде тој ден, тоа ќе резултира со инсистирање дека е потребно повеќе нуклеарно оружје за да се одвратат нашите противници и да се заштити американскиот народ и нашите сојузници и партнери“, продолжи тој.