На хокеарскиот Мундијал во Словачка завршија натпреварите од групната фаза по кои најсилен впечаток остави руската селекција која извојува максимални седум победи.

Табела А-група: Канада 18 бода, Финска 16, Германија 15, САД 14, Словачка 11, Данска 6, Велика Британија 2, Франција 2.

Табела Б-група: Русија 21 бод, Чешка 18, Шведска 15, Швајцарија 12, Летонија 9, Норвешка 6, Италија 2, Австрија 1.

Во четвртфиналето утре ќе играат:
Канада – Швајцарија
Русија – САД
Чешка – Германија
Финска – Шведска.