Поранешниот висок советник на Доналд Трамп, Стив Банон, доби наредба од судија да се пријави во затвор до 1 јули за да почне со отслужување на четиримесечната казна поради непочитување на Конгресот, јавија американските медиуми.

Бенон (70), еден од главните во претседателската кампања на Трамп во 2016 година, беше осуден во октомври 2022 година поради непочитување на поканата од Конгресот, но остана на слобода додека ја обжали пресудатa.