Ознака: израел
Свет 09:43

БАЈДЕН ДО НЕТАНЈАХУ: Реформи како таа за правосудството во Израел треба да се донесат со што е можно поширок консензус

Свет 09:43

ПАЛЕСТИНА: Тројца Палестинци се убиени утрово во размена на оган со израелски војници на окупираниот Западен Брег

Свет 09:14

БЛИСКИ ИСТОК: Израел ја нападна Газа по ракетирањето од Хамас и покрај апелот од САД за смирување на конфликтот

Свет 08:52

БЛИНКЕН: Важно е да се усвојат мерки за деескалација на тензиите меѓу Израелците и Палестинците

Свет 11:24

НЕТАНЈАХУ: Не сакаме ескалација, но подготвени сме за секакво сценарио – одговорот на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Свет 13:31

ЖАН-ПЈЕР: САД силно го осудуваат нападот, Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Свет 12:12

ИЗРАЕЛСКА МИНИСТЕРКА: Лекар смее да одбие да лекува ЛГБТ пациент од религиозни причини сè додека има друг лекар кој може да помогне

Свет 12:13

НЕТАНЈАХУ: Њујорк Тајмс ја делегитимира единствената демократија на Блискиот Исток и најдобриот пријател на САД во регионот

Свет 12:02

ЗЕЛЕНСКИ: Се бориме против нова голема унија на Русија и Иран и сега се надевам дека Израел ќе ни помогне, ќе одбере страна и остро ќе реагира

Свет 13:34

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Израел и Либан се договорија за заедничката поморска граница во Средоземното Море