Ознака: време

УХМР: На повеќе места, особено во западна Македонија, денеска и утре во попладневните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Сончев и топол мајски ден со летна температура до 33 степени, натпросечно топло за овој период и во наредните денови

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Сончево, со слаб ветер и температура до 29 степени, за викендот ќе бидат уште повисоки и ќе надминат 30 степени

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Сончево со слаб до умерен северен ветер, со утринска температура од 2 степена и највисока дневна до 26 степени

ВРЕМЕТО ВО МАКЕДОНИЈА: Сончево и топло до 30 степени, a попладне, претежно во западните делови, нестабилно со пороен дожд и грмежи

ВРЕМЕТО ВО МАКЕДОНИЈА: Претпладне сончево и топло до 30 степени, попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд и грмежи, со највисока температура до 29 степени и УВ 6

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Летна температура до 31 степен, УВ 8, кон крајот на денот наместа нестабилно, претежно во југозападна Македонија

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Сончево и топло со мала облачност и температура до 27 степени, попладне наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Сончево и топло до 27 степени, УВ 7, а попладне локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер