Најмалку 36 лица загинаа во терористички напад на пазар во Буркина Фасо, во провинцијата Санматенга, соопшти локалната Влада.

Како што се наведува во соопштението, вооружени милитанти влегле во селскиот пазар во Аламо, каде пукале во луѓе, а потоа го запалиле целиот пазар.

Претседателот на Буркина Фасо Рос Марк Каборе повика да се прогласи дводневна жалост и додаде дека засега се уште не е познато кој стои зад нападот.