Такер КАРЛСОН

Во изминатите 14 месеци слушавте две главни работи за војната во Украина. Првата е дека војната во Украина е војна за национален суверенитет; тоа не е прокси-војна меѓу суперсилите. Русија ја нападна Украина; тоа беше неморално. САД ја поддржуваат Украина затоа што САД ја поддржуваат демократијата, но самите САД не се во војна со Русија. Ова е Украинска војна.

Втората работа што ја слушавме одново и одново е дека Украина победува во таа војна. Украинските трупи се храбри и благородни, руските трупи се злобни и неспособни, а Украинците ги победуваат Русите. На крајот, нивната победа е неизбежна. Сега, многу сте запознаени со овие точки бидејќи ги слушате секој ден од минатиот февруари. Сте ги слушнале како ги повторуваат сите центри на моќ во Соединетите Држави: Пентагон, Белата куќа, лидерите на двете партии во Конгресот, извршните директори и познати личности, и што е најважно од сè, сте ги слушнале буквално од сите медиуми.

Ова се двете суштински теми на војната во Украина, и двете се лаги. Знаеме дека тие се лаги бидејќи на крајот на минатата недела на социјалните мрежи почнаа да се појавуваат протечени информации за војната во Украина. Брифинг слајдовите подготвени од американската влада почнаа да се појавуваат на Твитер и на други места. Слајдовите покажуваат дека ова, всушност, не е војна на Украина. Тоа е наша војна. САД се директен борец во војната против Русија. Моментално, американски војници се борат со руски војници. Ова не е регионален конфликт во Источна Европа. Ова е жешка војна меѓу двете основни нуклеарни суперсили на Земјата.

А сепак, оваа војна никогаш не била формално објавена. Тоа не е одобрено од Конгресот и поради таа причина, оваа војна е кршење на американскиот закон. Тоа е кривично дело. Втората работа што ја учиме од овие слајдови е дека, и покрај директното учество на САД, Украина, всушност, ја губи војната. За секој Русин се убиваат седум Украинци. Украинската воздушна одбрана е целосно деградирана. Украина губи. Администрацијата на Бајден е совршено свесна за ова. Тие се во паника поради тоа, но ја излажаа јавноста за овој факт.

Пред само две недели, на пример, секретарот за одбрана Лојд Остин пред американскиот Сенат изјави дека руската воена моќ „опаѓа“. Со други зборови, Русија ја губи војната. Тоа беше лага. Знаеше дека е кога го кажа тоа, но го повтори во сведочењето на Конгресот. Тоа е кривично дело. Но Лојд Остин не е уапсен поради тоа дело. Наместо тоа, единствениот маж кој е приведен, или најверојатно некогаш ќе биде приведен, е 21-годишен Национален гард на воздухопловната Масачусетс, кој ги обелодени слајдовите на кои се гледа дека Лојд Остин лаже. Тој ги откри злосторствата, значи тој е криминалецот. Така функционира Вашингтон. Кажувањето на вистината е единствениот вистински грев.

Сега нашите новински медиуми постојат и имаат уставна заштита токму за да го потиснат овој гротескен стандард. Нивната единствена работа е да ја кажат вистината. А сепак, вечерва медиумите го слават фаќањето на детето кое им кажа на Американците што всушност се случува во Украина. Тие го третираат како Осама Бин Ладен, можеби малку полошо всушност, бидејќи за разлика од Ал Каеда, очигледно ова дете бил расист.

CNN: „Вашингтон пост“, како што знаете, прегледа видео од овој осомничен како извикува расни и антисемитски навреди. Дали е ова опасна личност? Овој чувар на воздухопловството, кој сега е приведен, зборувал дека е ентузијаст за оружје, бил на полигони. Тој очигледно е член на војската и тој е големиот човек во сцената. Некако има пристап до вакви информации, а тоа го прави уште поголем. Личноста која мисли дека знае подобро од другите, дека е попаметен од другите, дека ова е 21-годишен маж, тој е опишан како љубител на оружје, се чувствува како во некои од овие описи некој кој можеби е гладни за моќ.

Значи, овој 21-годишен Национален гардист на воздухопловната екипа од Масачусетс не е свиркач, објаснува Си-Ен-Ен, со помош на бројните фигури на разузнавачката агенција што сега ги ангажираше како аналитичари. Не, тој не е свиркач, тој е криминалец затоа што, за разлика од луѓето што ја водат нашата влада, е „гладен за моќ“. И бидејќи овој 21-годишник беше толку гладен за власт, федералните органи за спроведување на законот мораа брзо и ефикасно да превземат мерки да го уапсат. Тој беше толку опасен.

Сега имајте на ум, од вечерва, сè уште не знаеме од каде Џефри Епштајн добил стотици милиони долари. Немаме поим, ниту знаеме што правел за живот. Не знаеме кој оставил бомби со цевки на Капитол Хил на 6-ти јануари – две од нив. Не знаеме кој ја објави одлуката на Врховниот суд за поништување на Ро против Вејд. Не можеме ни со сигурност да кажеме кој го убил американскиот претседател, бидејќи по 60 години администрацијата на Бајден сè уште крие илјадници страници доверливи документи. од атентатот на Кенеди, исто како што кријат повеќе од милијарда други доверливи документи.

Но, вечерва со сигурност можеме да кажеме кој ги посрамоти Викторија Нуланд и Џо Бајден, а тоа дете долго време ќе лежи во затвор. Тоа е стандардот. Медиумите се во ред со тој стандард. Гледајте ја оваа извонредна размена во понеделник оваа недела помеѓу прес-корпусот на Белата куќа и Бајден, Џон Кирби:

„Без потврда на валидноста на документите, ова е информација која не треба да биде јавно објавена. Нема работа, ако не ви пречи да кажам, на насловните страници на весниците или на телевизија. Не е наменета за јавноста и не треба да биде таму“.

Значи, фактот дека американските војници се борат со руски војници во војната во Украина, не треба да биде јавно објавен. Фактот дека државата со која ја поддржуваме и со која се бориме губи, а не победува, не треба да биде јавно објавен. Немате право да знаете што прави вашата влада во ваше име, со вашите даночни долари и со иднината на вашите деца и внуци. Немаш право да знаеш. Замолчете и престанете да поставувате релевантни прашања.

Во ред, рекоа медиумите. И ако сакате навистина да ви се слоши, повлечете транскрипт од брифингот во Пентагон денес, каде новинарите ги прашаа луѓето од Пентагон: „Што ќе направиме за да ги чуваме информациите како оваа тајна во иднина?“ Ниту едно прашање за суштината на информацијата. Ние директно водиме војна против Русија. Навистина? Зарем тие го немаат најголемиот нуклеарен арсенал во светот? Ниту едно прашање. Како можеме да ви помогнеме да го задржите во тајност? Тоа беа прашањата. И медиумите ја прикриваат суштината на приказната, а не кој ја објавил. Тие ги прикриваат злосторствата извршени за да ги добијат овие информации. Администрацијата очигледно користела незаконски техники на следење за да го идентификува ова дете, очигледно со помош на Вашингтон пост и Њујорк тајмс, кои биле нејзини соучесници, тие не ја држат владата одговорна, тие и помагаат на владата да ве спречи да знаете тоа што го прават.