Денеска времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен северен ветер, со УВ индекс 8.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 18 степени, а максималната дневна ќе достигне 35 степени Целзиусови.

Во Скопје слично време со максимална дневна температура до 33 степени.