Девет лица загинаа при пад на авион кој превезувал падобранци во градот Умео, во северниот дел на Шведска, соопштија шведските власти.

Портпаролот на шведската полиција, Педер Џонсон изјави дека авионот се урнал на остров во близина на Умео, кратко по полетувањето.

Тој рече дека причината за несреќата не е позната.

Од главната регионална Универзитетска болница потврдија дека при падот на авионот нема преживеани и дека за несреќата се известени семејствата на загинатите.

Засега не се познати имињата и националноста на жртвите.