Баерн е блиску до губење на титулата германски шампион, првпат по 2012 година. Во претпоследното коло во Бундеслигата, Баварците на домашен терен загубија од третопласираниот Лајпциг со 1:3 и со тоа и овозможија на Борусија Дортмунд да го заземе првото место во недела.

Борусија има бод помалку од Баерн, но и натпревар помалку – во недела гостува кај Аугсбург, клуб кој се бори за опстанок. Во последното коло Баерн гостува во Келн, а Борусија го пречекува Мајнц. Борусија сигурно би била шампион со две победи во последните две кола, а во случај на ист број бодови шампион ќе биде Баерн поради многу подобра гол разлика.

Баерн поведе против Лајпциг со голот на Серж Гнабри во 25. минута, за гостите да направат голем пресврт во вториот дел. Најпрвин Конрад Лајмер погоди за 1:1 во 65. минута од одличен контранапад, а потоа Лајпциг победи со головите од пенал. Во 76. минута успешен изведувач беше Кристофер Нкунку, а десет минути по Зомер, Доминик Шобошлаи биеше од пенал за конечни 3:1.

Со оваа победа, прва досега на Алијанц Арена, Лајпциг го обезбеди третото место и пласман во Лигата на шампионите следната сезона. Унион Берлин и Фрајбург, кои имаат по 59 бодови, четири помалку од Лајпциг, ќе се борат за четвртото место, последното кое води во Лигата на шампионите. Унион го пречекува Вердер, а Фрајбург гостува кај Франкфурт.