Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, можеби ја одолговлекува војната во Газа од политички причини.

Бајден го даде интервјуто на 28 мај, неколку дена пред да го претстави предлогот за прекин на огнот во Газа и во време кога Нетанјаху се соочува со длабоки политички поделби во Израел.

На новинарско прашање дали мисли дека Нетанјаху го отежнува конфликтот од свои политички причини, Бајден рече дека „секако е оправдано луѓето да дојдат до тој заклучок“.

Бајден, кој се залага за крај на речиси осуммесечната војна, исто така рече дека не е сигурно дали израелските сили извршиле воени злосторства во Газа.

Минатиот месец, обвинителите на Меѓународниот кривичен суд во Хаг побараа налози за апсење на Нетанјаху и неговиот шеф на одбраната, како и тројца водачи на Хамас за наводни воени злосторства.

Израел почна воздушна и копнена офанзива во Газа минатиот октомври, ветувајќи дека ќе ја уништи палестинската исламистичка група Хамас откако го нападна јужниот дел на Израел, убивајќи околу 1.200 луѓе и земајќи 250 заложници, според израелските податоци. Околу 120 заложници се уште се во Газа.

Повеќе од 36.000 луѓе загинаа во нападот на Израел врз Газа, според здравствените власти таму, кои велат дека уште илјадници тела се закопани под урнатините.

Анкетите покажуваат дека повеќето Израелци ја поддржуваат војната, но во исто време го обвинуваат Нетанјаху за безбедносни пропусти кога напаѓачите на Хамас упаднаа во израелските градови во близина на Газа на 7 октомври и не гласаа за него на изборите.

Масовните улични протести станаа неделни настани кои привлекуваат десетици илјади луѓе кои бараат од владата да стори повеќе за да ги врати заложниците киднапирани од Хамас на 7 октомври и бараат оставка од Нетанјаху.